Rajd Dakar 2019 dla Toyoty. Nasser Al-Attiyah wygrał trzeci raz

18-01-2019

Rajd Dakar 2019 dla Toyoty. Nasser Al-Attiyah wygrał trzeci raz

Nasser Al-Attiyah i Toyota Gazoo Racing SA wygrywają Rajd Dakar 2019. Katarski kierowca po raz trzeci okazał się najlepszym kierowcą w najtrudniejszym rajdzie świata i zapewnił Toyocie pierwszy triumf w tej rywalizacji. Japoński producent czego ostatnio nie dotknie, to zamienia w złoto.

Toyota Hilux Rajd Dakar 2019

Świetna passa Toyoty

Ostatnie osiem miesięcy dla Toyoty w motorsporcie jest wręcz wyśmienitych. W czerwcu ekipa Toyota Gazoo Racing świętowała dublet w legendarnym wyścigu 24 godziny Le Mans, w listopadzie rajdowy zespół pod wodzą Tommiego Makinena wyjeździł pierwszy po powrocie mistrzowski tytuł w WRC w kategorii producentów, a nowy rok Toyota rozpoczyna od zwycięstwa w Rajdzie Dakar.

Toyota Hilux zdominowała tegoroczną rywalizację. Słynna terenówka prowadziła od startu do mety, przez pięć tysięcy kilometrów. Nasser Al-Attiyah tylko na moment oddał prowadzenie swojemu koledze, Ginielowi de Villiersowi, a potem to już tylko Katarczyk rozdawał karty. Przed ostatnim dniem Al-Attiyah miał tak wielką przewagę nad rywalami, że nie musiał ryzykować i walczyć o każdą sekundę. Linię mety przekroczył w pięknym stylu: asystowała mu druga Toyota Hilux, prowadzona właśnie przez De Villiersa. Na trasie reprezentant RPA zaczekał na Nassera 55 minut, by mogli razem pokazać się na mecie. Al-Attiyah wygrał Rajd Dakar po raz trzeci w karierze, za każdym razem w aucie innej marki. Toyota w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar triumfowała po raz pierwszy.

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel - Rajd Dakar 2019

Al-Attiyah chwali zespół Toyota Gazoo Racing

„To nie tylko mój sukces, ale i Toyoty oraz zespołu Toyota Gazoo Racing South Africa. Wszyscy pracowali bardzo ciężko przez tak wiele dni i naprawdę bardzo zasłużyli na ten sukces. Dziękuję, że mogłem poprowadzić ten samochód” – powiedział Al-Attiyah.

„Wygranie Rajdu Dakar nigdy nie jest łatwe. Jest tak wielu rywali i tegoroczna edycja nie była wyjątkiem. To znów był rollercoaster emocji. Obawialiśmy się tego, że rajd odbędzie się tylko w Peru, ale organizatorzy zrobili wszystko, byśmy tę edycję zapamiętali. To była najtrudniejsza impreza od dekady. Bardzo brakowało nam tej wygranej. Wreszcie to osiągnęliśmy” - powiedział Glyn Hall, dyrektor zespołu.

Rajd Dakar ciężarówka Hino

Trzy Toyoty w Top 10

Al-Attiyah w 41. edycji Rajdu Dakar zwyciężył z przewagą 46 minut nad Nanim Romą oraz blisko dwóch godzin nad Sebastienem Loebem. Czwarte miejsce, najlepsze w dakarowej karierze, uzyskał Kuba Przygoński. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie załogi w Toyotach Hilux: De Villiers i Von Zitzewitz z ekipy Toyota Gazoo Racing SA zajęli dziewiąte miejsce, a lokatę niżej sklasyfikowano Ronana Chabota i Gillesa Pillota z zespołu Overdrive Toyota. Na 11. miejscu dojechał kolejny Hilux, w którym pilotem Litwina Benediktasa Vanagasa był Polak, Sebastian Rozwadowski. Z kolei trzecia ekipa Toyota Gazoo Racing SA – Bernhard ten Brinke/Xavier Panseri imprezy nie ukończyła z powodu awarii skrzyni biegów na ósmym etapie.

Rajd Dakar 2019 Toyota Land Cruiser Auto Body

Toyota z sukcesami w innych klasach

Dla Toyoty to nie jedyne zwycięstwo w Rajdzie Dakar. Oprócz wygranej w klasyfikacji generalnej auto japońskiej marki było najlepsze w klasie T2. Dwie pierwsze lokaty zajęły samochody zespołu Toyota Auto Body. Triumfowali Christian Lavieille i Jean-Pierre Garcin z przewagą blisko trzech godzin nad Akirą Miurą i Laurentem Litchleuchterem. Obie ekipy korzystały z Toyot Land Cruiser. Dla Toyota Auto Body to szósty z rzędu triumf w tej klasie. Z kolei w kategorii ciężarówek do 10 litrów po raz 10. z rzędu zwyciężył zespół Hino Team Sugawara w składzie Teruhito Sugawara – Katsumi Hamura.

Toyota Hilux Rajd Dakar 2019

Akio Toyoda dziękuje i gratuluje

„Co roku wielu zawodników wybiera do dakarowych zmagań samochody Toyoty. Podobnie było w tym roku – morderczą trasę 5000 dakarowych kilometrów pokonało wiele Hiluxów i Land Cruiserów. Chcę podziękować wszystkim zespołom, które wystartowały Toyotami za ciężką pracę. W szczególności dziękuję za ich zwycięstwa Team Land Cruiser Toyota Auto Body, Hino Team Sugawara i Toyota Gazoo Racing South Africa oraz Nasserowi Al-Attiyah i Mathieu Baumelowi. Dzięki nim samochód Toyoty po raz pierwszy wygrał legendarny Rajd Dakar” – skomentował Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

WYNIKI 41. RAJDU DAKAR:

1. Al Attiyah / Baumel (TOYOTA)

2. Roma / Haro (MINI)  +46:42

3. Loeb / Elena (Peugeot)  +01:54:18

4. Przygoński / Colsoul (MINI)  +02:28:31

5. Despres / Cottret (MINI)  +02:48:43

6. Prokop / Tomanek (Ford)  +03:19:02

7. Al Rajhi / Gottschalk (MINI)  +04:30:56

8. Garafulic / Palmeiro (MINI)  +07:57:58

9. De Villiers / Von Zitzewitz (TOYOTA)  +07:59:16

10. Chabot / Pillot (TOYOTA)  +08:09:58

Najlepsze rezultaty Toyota Gazoo Racing w Rajdzie Dakar:

2012 3. miejsce Giniel de Villiers

2013 2. miejsce Giniel de Villiers

2014 4. miejsce Giniel de Villiers

2015 2. miejsce Giniel de Villiers

2016 3. miejsce Giniel de Villiers

2017 5. miejsce Giniel de Villiers

2018 2. miejsce Nasser Al-Attiyah

2019 1. miejsce Nasser Al-Attiyah 

Zdjęcia: Toyota

© 2018-2019 Complex Motorsport