A jednak! Fernando Alonso testuje dakarową Toyotę Hilux

27-03-2019

A jednak! Fernando Alonso testuje dakarową Toyotę Hilux


W środę i czwartek w RPA przy granicy z Namibią i Botswaną Fernando Alonso testuje z zespołem Toyota Gazoo Racing dakarowego Hiluxa.

Fernando Alonso zrezygnował ze startów w F1 po ostatnim sezonie, ale wciąż szuka wyzwań w motorsporcie. Jego najbliższym celem jest wywalczenie tzw. potrójnej korony - do zwycięstw w Grand Prix Monako oraz wyścigu 24 godziny Le Mans potrzebuje jeszcze triumfu w Indianapolis 500 i kolejną próbę podejmie w maju. Co więcej, w styczniu wygrał 24-godzinny wyścig w Daytonie, ale apetyt Alonso jest jednak większy. “Chcę dokonać czegoś bez precedensu” - powiedział agencji AFP. Stąd pomysł, by spróbować po raz pierwszy czegoś innego niż wyścigi.

Hiszpan od tygodni jest namawiany do udziału w Rajdzie Dakar. Pomysł podrzucił mu dwukrotny zwycięzca tej imprezy Carlos Sainz, pomoc w zorganizowaniu testów zaoferował Nasser Al-Attiyah, czyli trzykrotny dakarowy triumfator, a ostatecznie sprawą zajęło się kierownictwo Toyota Gazoo Racing. Związki dwukrotnego mistrza świata z japońską marką w ostatnich miesiącach się zacieśniają. To w barwach Toyota Gazoo Racing Alonso ściga się w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych (WEC) i wygrał w 2018 roku legendarny wyścig w Le Mans, a w styczniu był gwiazdą premiery nowego modelu Toyota GR Supra. Teraz Toyota pomoże mu sprawdzić się w dakarowym Hiluxie. Takim autem Al-Attiyah wygrał Rajd Dakar 2019.

W poniedziałek ciężarówki zespołu Toyota Gazoo Racing wyjechały z bazy pod Johannesburgiem w kierunku obiektu testowego, gdzie Alonso pojawił się już w środę. Hiszpan sprawdza się w terenówce na fragmentach trasy Rajdu Dakar z 1992 roku. 37-latek będzie oceniał, czy zdecyduje się na starty w najbliższej edycji najtrudniejszego rajdu terenowego świata. W RPA do pomocy ma zawodnika Toyota Gazoo Racing SA i zarazem dakarowego wyjadacza Giniela de Villiersa, który triumfował w legendarnym rajdzie w 2009 roku.

D2qruhSX0AAgW 1

Rajd Dakar 2020. Trasa wciąż niewiadomą

Jeśli Alonso zdecyduje się na start w Rajdzie Dakar 2020, wystartuje treningowo w kilku rundach Pucharu Świata, by nauczyć się terenowej jazdy oraz współpracy z pilotem, czyli rzeczy, z którymi do tej pory styczności nie miał. Nie jest wykluczone, że na przełomie sierpnia i września Hiszpan pojedzie w Baja Poland, czyli najbardziej prestiżowej motorsportowej imprezie w Polsce, która jest częścią Pucharu Świata.

Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędzie się Rajd Dakar 2020. Od 2009 roku kierowcy ścigają się w Ameryce Południowej, ale organizator imprezy Amaury Sport Organisation rozważa powrót do Afryki, a o organizację imprezy bardzo mocno walczą też państwa z Bliskiego Wschodu z Arabią Saudyjską na czele. Decyzja zapadnie najpewniej w połowie roku.

© 2018-2019 Complex Motorsport