Toyota Hilux najszybsza na kazachskich stepach

04-06-2019

Toyota Hilux najszybsza na kazachskich stepach

Sześć dni, 28 załóg z 17 krajów, 2 536 kilometrów w tym 1 872 z pomiarem czasu po bezdrożach. Wyczerpujący i wymagający Rajd Kazachstanu wygrał Nasser Al-Attiyah pilotowany przez Mathieu Baumela.

Dla katarsko-francuskiej załogi zespołu Toyoty to druga z rzędu wygrana w tym rajdzie. Ostatni etap rajdu był najkrótszy - liczył zaledwie 148 kilometrów - i tradycyjnie jego trasa zlokalizowana była nad brzegiem Morza Kaspijskiego.

Kazakhstan 2019 Toyota Gazoo Racing South Africa

 „Jestem szczęśliwy ze zwycięstwa w tym rajdzie. Dzięki temu jesteśmy liderami klasyfikacji generalnej i to jest fantastyczne. Teraz trochę przerwy i czekamy na Rajd Maroka. Dla nas to bardzo dobry rok, sześć startów i sześć zwycięstw! Jechaliśmy ostatni etap perfekcyjnie, wszystko mieliśmy pod kontrolą” – powiedział Nasser Al- Attiyah.

Trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar, startujący za kierownicą Toyoty Hilux w kategorii T1, toczył zacięty pojedynek z legendą cross-country, Stephanem Peterhanselem. Francuz wystartował w załodze z żoną Andreą. Dla obojga był to... debiut w Kazachstanie. Małżeństwo Peterhanselów do zwycięskiego zespołu Toyoty łącznie straciło ponad 5 minut.

Kazakhstan 2019 Toyota Gazoo Racing South Africa

 „Gdyby nie strata z pierwszego dnia, gdy pękła nam opona, może byłoby inaczej. Poza tym nie było większych błędów czy problemów z samochodem” – powiedział Stephane Peterhansel. 

 „Czasami pędziliśmy po stepach z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę. Proszę mi wierzyć, ale w w takich warunkach i przy takiej prędkości nawigacja nie jest łatwą sprawą” – dodała Andrea Peterhansel w rozmowie z dziennikarzami na mecie. 

 W kategorii T2 zwycięstwo w rajdzie odniósł Mohhamed Al-Meer. Katarczyk startował za kierownicą Toyoty Land Cruiser.

Kazakhstan 2019 Toyota Gazoo Racing South Africa

 Kolejna runda w pucharze świata FIA cross-country na początku października w Maroku. Załogi będą się teraz ścigać w imprezach typu baja. Na przełomie sierpnia i września zawitają do Polski na Baja Poland. 

Rajd Kazachstanu 2019 – klasyfikacja generalna:

  1. Nasser Al Attiyah, Mathieu Baumel, Nasser Al Attiya Team 17:58:06
  2. Stephane Peterhansel, Andrea Peterhansel, X-raid MINI JCW Team 18:03:27
  3. Jakub Przygoński, Timo Gottschalk, Orlen X-raid Team 18:45:56
  4. Miroslav Zapletal, Marek Sikora, Zapletal Miroslav Team 19:27:54
  5. Denis Krotov, Dmitry Tsyro, MSK Rally Team 19:44:40

 

Zdjęcia: Toyota Gazoo Racing South Africa

© 2018-2019 Complex Motorsport