Rajd Dakar 2020. Trasa już znana. Tutaj zadebiutuje Fernando Alonso

20-11-2019

Rajd Dakar 2020. Trasa już znana. Tutaj zadebiutuje Fernando Alonso

12 odcinków o długości ponad 5000 km i w sumie blisko 7900 km do przejechaia - organizatorzy opublikowali trasę Rajdu Dakar 2020, który po raz pierwszy pojedzie w Arabii Saudyjskiej. W jednej z najtrudniejszych imprez motorsportowych zadebiutuje Fernando Alonso, który pojedzie Toyotą Hilux w zespole Toyota Gazoo Racing.

Trasa 42. edycji Rajdu Dakar, która rozpocznie się w mieście Dżudda 5 stycznia 2020 i zakończy po pokonaniu 12 odcinków specjalnych w miejscowości Qiddiyah w pobliżu stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadu, została ogłoszona w środę przed południem w Instytucie Świata Arabskiego w Paryżu. Całkowita długość trasy wyniesie blisko 7 900 km, a łączny dystans odcinków specjalnych – ponad 5 000 km. Pierwsza część Dakaru będzie prowadzić wśród labiryntów dróg i bezdroży, gdzie wielką rolę będą odgrywać umiejętności nawigacyjne, a w drugiej połowie uczestnicy odkryją wydmy południowej części Arabii Saudyjskiej.

Już na pierwszych etapach trudności dadzą się wszystkim we znaki. Mniej więcej jedna trzecia trasy rajdu po starcie będzie sprawdzianem umiejętności nawigacyjnych uczestników. Wybór właściwego kierunku jazdy będą utrudniały liczne ślady na podłożu. Na odcinkach wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego i granicy z Jordanią, w rejonie Neom oraz Al Ula, nawigatorzy będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Na etapie z Ha’il do Rijadu uczestnicy napotkają wiele wydm i sekcji piaszczystych. Po dniu przerwy w stolicy kraju uczestników czekają etapy o jeszcze większej skali trudności na bezkresnych pustynnych obszarach, szczególnie na odcinkach w rejonie miast Shubaytah i Haradh. Trudny nawigacyjnie ostatni etap, kończący rajd w Qiddiyah będzie wyzwaniem nawet dla najlepszych i może przewrócić klasyfikację do góry nogami. 

Zobacz trasę Rajdu Dakar 2020 >>

351 zgłoszonych pojazdów

Na oficjalnej liście zgłoszeń Dakaru 2020 znajduje się 351 pojazdów (wobec 334 w 2019): 170 motocykli i quadów, 134 samochody i pojazdy UTV oraz 47 ciężarówek. 557 zawodników reprezentuje 53 narodowości, najwięcej z Francji (258), Hiszpanii (77) i Holandii (53). Największym wzrostem może pochwalić się kraj gospodarzy rajdu. 18 zawodników reprezentować będzie Arabię Saudyjską (13 kierowców i 5 nawigatorów). Do grona faworytów należeć będzie Yazeed Al-Rahji (Toyota Hilux 4x4), który z pewnością będzie liczył się w walce o zwycięstwo w kategorii samochodów. Na liście zgłoszeń Dakaru 2020 znalazło się 13 pań. Najbardziej znana załoga kobieca to tandem Camelia Liparoti / Annett Fischer. 

Faworytami do zwycięstwa będą reprezentanci Toyota Gazoo Racing, w tym triumfator edycji 2019 Nasser Al-Attiyah. Fabryczną Toyotą Hilux pojedzie też Fernando Alonso, który rozpoczyna swoją karierę w rajdach cross-country. Jego pilotem będzie Marc Coma.

Zobacz pełny skład Toyota Gazoo Racing na Rajd Dakar 2020 >>

© 2018-2019 Complex Motorsport