Al-Attiyah drugi w Rajdzie Dakar, udany debiut Alonso

22-01-2020

Al-Attiyah drugi w Rajdzie Dakar, udany debiut Alonso

Nasser Al-Attiyah drugi w klasyfikacji generalnej, Fernando Alonso najszybszym debiutantem, zwycięstwa Toyoty Land Cruiser i wśród ciężarówek - Rajd Dakar 2020, pierwszy rozegrany w Arabii Saudyjskiej, był udany dla Toyoty.

Zawodnicy mieli do przejechania ponad osiem tysięcy kilometrów w Arabii Saudyjskiej, która Rajd Dakar gościła po raz pierwszy. Odcinki specjalne prowadziły po trasach szutrowo-kamienistych, piaszczystych drogach i przez wysokie wydmy. Wyzwaniem okazała się nawigacja i wytrzymałość aut, ale wszystkie cztery Hiluxy zespołu TOYOTA GAZOO Racing dotarły do mety, a aż trzy znalazły się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej. “Razem z zawodnikami prywatnymi aż cztery Hiluxy ukończyły rywalizację w najlepszej ósemce, a Fernando dojechał na 13. miejscu mimo dachowania.” - podkreślił Glynn Hall, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing. To dowodzi jakości, niezawodności i wytrzymałości Toyoty Hilux, ale dwa skrócone etapy i w sumie aż 43 przebite opony spowodowały, że zabrakło czasu, by obronić dakarowy triumf sprzed roku.

Nasser Al-Attiyah pilotowany przez Mathieu Baumela ukończyli pierwszą edycję Rajdu Dakar w Arabii Saudyjskiej na drugiej pozycji, wygrywając jeden, a sześć innych etapów kończąc w czołowej trójce. Katarczyk od czterech edycji ściga się Hiluxem, co roku wygrywa przynajmniej jeden etap, a od 2018 roku dojeżdża na pierwszym lub drugim miejscu w klasyfikacji generalnej.

“Zmniejszyliśmy stratę ostatniego dnia, ale po błędzie dwa dni wcześniej walka o końcowy triumf była wielkim wyzwaniem. To nie był łatwy rajd, biorąc pod uwagę rywali i teren, ale jestem pewien, że za rok powalczymy o zwycięstwo. Drugie miejsce to dobry wynik i jestem z niego zadowolony. Dziękuję zespołowi TOYOTA GAZOO Racing i sponsorom, a także mojemu pilotowi Mathieu.” - powiedział Nasser Al-Attiyah.

“Gratuluję drugiego miejsca. Nie udało się wygrać rajdu po raz drugi z rzędu, ale jazda w drugim tygodniu była imponująca. W gablocie jeszcze przez rok zostawię wolne miejsce obok trofeum za zwycięstwo w 2019 roku.” - skomentował Akio Toyoda, Prezydent Toyota Motor Corporation.

Fernando Alonso najszybszy debiutantem

Giniel de Villiers i Alex Haro ukończyli rajd na piątej pozycji, Bernhard ten Brinke pilotowany przez Toma Colsoula na siódmej, a jadący po raz pierwszy w Rajdzie Dakar Fernando Alonso, którego pilotem był Marc Coma, dojechał na 13. miejscu i był najwyżej sklasyfikowanym debiutantem.

“Cieszę się, że jesteśmy na mecie. To najtrudniejszy rajd świata i ukończyliśmy go w pierwszym starcie. Mieliśmy wokół siebie najlepszy zespół - TOYOTA GAZOO Racing, dzięki któremu było to możliwe.” - powiedział Alonso.

“Obserwowałem jak przygotowywał się do tego wyzwania i radził z problemami. Naprawiał auto na trasie, zmieniał koła, radził sobie po wypadkach, a nawet ścigał się bez przedniej szyby, bez ochrony przed kurzem i pyłem. Wierzę, że spodobało mu się to wyzwanie i możliwość walki z czołówką. Cieszę się, że mogliśmy dać mu taką możliwość.” - powiedział Toyoda.

Sukcesy Land Cruisera i ciężarówki

Po raz jedenasty w kategorii ciężarówek z silnikami o mocy do 10 litrów wygrał Hino Team Sugawara, którego skład stanowili Teruhito Sugawara, Hirokazu Somemiya oraz Yuji Mochizuki, a siódme zwycięstwo z rzędu w grupie T2, czyli wśród samochodów produkcyjnych, odniósł Team Land Cruiser Toyota Auto Body w Toyocie Land Cruiser w składzie Christian Lavieille - Jean-Pierre Garcin, który wyprzedził duet Akira Miura - Laurent Lichtleuchter w takim samym aucie.

© 2018-2019 Complex Motorsport