Lexus LC F – wszystko, co o nim wiemy

27-08-2018

Lexus LC F – wszystko, co o nim wiemy

To już niemal pewne. Lexus rozszerzy rodzinę supersportowych modeli F o kolejne auto – Lexusa LC F. Ponad rok temu w urzędzie patentowym zarejestrowano znak LC F, a z każdym miesiącem do mediów przenika coraz więcej spekulacji i nieoficjalnych informacji, dotyczących przede wszystkim silnika i pozostałych elementów układu napędowego Lexusa LC F. Podsumujmy, co na tę chwilę wiemy o nadchodzącym, kolejnym reprezentancie serii F. 

Silnik V8 Lexusa LC

 

Silnik V8 z doładowaniem

Standardowego Lexusa LC 500 wyposażono w znany z modeli RC F i GS F silnik V8 o pojemności pięciu litrów. Zainstalowany grand tourerze motor wytwarza 477 koni mechanicznych mocy i 540 Nm momentu obrotowego. W LC z oznaczeniem F z pewnością zostanie zamontowany mocniejszy motor. Zdaniem portalu Car & Driver silnikiem Lexusa LC F będzie również jednostka V8, jednak tym razem o pojemności 4 litrów i wyposażona w dwie turbosprężarki. Motor ma powstać dzięki połączeniu pod kątem 90 stopni dwóch bloków turbodoładowanego silnika 8AR-FTS, znanego m.in. z Lexusów IS 300 czy RC 300. Moc takiej jednostki będzie wynosić około 600 KM, a generowany przez nią moment obrotowy osiągnie wartość około 700 Nm. Według tych informacji w układzie napędowym LC F ma znaleźć się również 10-biegowa, automatyczna skrzynia biegów.

Lexus LC sylwetka w czasie jazdy

 

Lexus LC z napędem 4x4?

Zdaniem portalu Car & Driver w takiej konfiguracji Lexus LC F, podobnie jak jego standardowe odmiany LC 500 i LC 500h, będzie miał napęd na tył. Za jego przeniesienie ma odpowiadać dyferencjał wyposażony w system wektorowania momentu obrotowego, który przez odpowiednie dawkowanie mocy na poszczególne koła poprawia prowadzenie auta w zakrętach. LC F będzie korzystał również z systemu Vehicle Dynamics Integrated Management kontrolującego wszystkie układy odpowiedzialne za pewność prowadzenia. 

Dziennikarze australijskiego portalu Drive mają jednak inną teorię. Ich zdaniem samochód może zostać wyposażony w napęd na 4 koła. A to za sprawą silnika, jaki ich zdaniem ma trafić pod maskę Lexusa LC F – znanej, pięciolitrowej V-ósemki, wyposażonej jednak nie w turbosprężarki, a kompresor. Według dziennikarzy taka konfiguracja mogłaby być zbyt mocna, by napędzać jednie tylną oś, stąd właśnie pomysł zastosowania napędu 4x4. Warto dodać, że platforma GA-L, na której oparto Lexusa LC pozwala na wprowadzenie takiego rozwiązania w życie. 

Lexus LC w fabryce

 

Włókno węglowe i szersze nadwozie

Lexus LC F to nie tylko zmiany pod maską. Na podstawie zdjęć prototypu sfotografowanego na niemieckich drogach można stwierdzić, że samochód zyska poszerzone nadkola, w których z pewnością znajdą się szersze koła, a także większe hamulce. W przednim zderzaku zauważono również dodatkowe wloty powietrza, a z tyłu większy dyfuzor, któremu towarzyszą dwie, potężne końcówki wydechu. Samochód najprawdopodobniej zachowa znany z modelu LC aktywny spojler, bowiem na fotografiach nie widać żadnych zmian w tej kwestii. Nadwozie Lexusa LC F ma być w dużej części wykonane z kompozytów zbrojonych włóknem węglowym.

Lexus LC 500 w ruchu

 

Lexus LC F – kiedy premiera? 

Wszystkie modele Lexusa z linii F - począwszy od supersamochodu LFA po średniej wielkości sedana IS F - zadebiutowały na North American International Auto Show w Detroit. Wiele wskazuje na to, że premiera Lexusa LC F również nastąpi na słynnym, amerykańskim salonie samochodowym. Kiedy możemy spodziewać się debiutu kolejnego członka rodziny F? Przedstawiciele Car & Driver sugerują, że premiera Lexusa LC F nastąpi w 2021 roku.

Koncepcyjny Lexus LF-C2Koncepcyjny Lexus LF-C2

LC w wersji kabrio

Na podstawie Lexusa LC powstanie nie tylko supersportowe auto oznaczone literą F, ale prawdopodobnie także kabriolet. Nadejście coupé z otwieranym dachem przepowiada brytyjski Auto Express. Zdaniem dziennikarzy magazynu, Lexus LC kabriolet powstanie najszybciej za półtora roku. To, że nowy Lexus z otwieranym dachem wkrótce faktycznie postanie wydają się potwierdzać słowa Yoshihiro Sawy. Prezes Lexus International tak skomentował pogłoski o LC cabrio: „sprawdzamy możliwości i technicznie jest to wykonalne”. W 2014 roku Lexus zaprezentował koncepcyjny kabriolet LF-C2 oparty na innym coupe, modelu RC F. Niestety, to auto nie trafiło do produkcji. 

Zdjęcia: Lexus

© 2018-2019 Complex Motorsport