Toyota Gazoo Racing przygotowuje się do Rajdu Monte Carlo

11-01-2018

Toyota Gazoo Racing przygotowuje się do Rajdu Monte Carlo

Do startu kolejnego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata zostały już tylko dwa tygodnie. Zgodnie z tradycją serię WRC zainauguruje legendarny Rajd Monte Carlo. W jego ostatniej odsłonie Jari-Matti Latvala za kierownicą Yarisa WRC zdobył drugie miejsce. Jak będzie w tym roku? Start pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata zaplanowano na 25 stycznia.

Jari-Matti Latvala Monte Carlo 2017
W ostatnim Rajdzie Monte Carlo Jari-Matti Latvala zajął drugie miejsce

Latvala, Lappi i Tanak w Yarisie WRC

Podobnie jak w ubiegłym sezonie, w nadchodzącym wydaniu Rajdowych Mistrzostw Świata zespół Toyota Gazoo Racing wystartuje z trzema ulepszonymi samochodami Yaris WRC. Za ich sterami zasiądą Jari-Matti Latvala, Esappekka Lappi i Ott Tanak, który jest tegorocznym wzmocnieniem ekipy. W ubiegłym roku Latvala zwyciężył w Rajdzie Szwecji, był drugi w Rajdzie Monte Carlo, a sezon zakończył na czwartym miejscu. Esappekka Lappi trafił do ekipy japońskiej marki w połowie roku i udało mu się zdobyć pierwsze miejsce w Rajdzie Finlandii. Dla Tanaka ostatni sezon WRC był najlepszym w karierze – dwukrotnie wygrywał i ostatecznie zdobył 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Drugi sezon samochodu rajdowego Toyoty

Drugi sezon startów Toyota Gazoo Racing w Rajdowych Mistrzostwach Świata to również drugi rok zmagań rajdowego Yarisa WRC. Członkowie zespołu nie ukrywają, że sezon 2017 przebiegł pod znakiem sprawdzania i ulepszania tego wyjątkowego samochodu rajdowego. Ekipa nie ustaje w dopracowywaniu auta - w internecie niedawno pojawiło się nagranie z zimowych testów samochodu. Nie ma wątpliwości, że w nadchodzącym sezonie zawodnicy i sztab techniczny przystąpią do rywalizacji z bardziej zaawansowaną rajdówką i znacznie lepszą znajomością jej charakterystyki.

Toyota Yaris WRC w czasie Rajdu Monte Carlo 2017
W czasie Rajdu Monte Carlo zawodnikom towarzyszy górski krajobraz

Rajd Monte Carlo

Rozgrywany na terenach południowej Francji i Księstwa Monako Rajd Monte Carlo jest najstarszą do dziś organizowaną imprezą tego typu. W tym sezonie połowa odcinków zostanie rozegrana na nowych trasach, więc nawet na najbardziej doświadczonych kierowców czeka element zaskoczenia. Siedzibą rajdu, podobnie jak w ostatnich latach, będzie leżąca u podnóża Alp francuska miejscowość Gap.

Toyota Yaris WRC w serwisie w czasie Rajdu Monte Carlo 2017
Mechanicy Toyota GAZOO RACING mają za sobą niezwykle pracowity sezon 

Tydzień pełen wyzwań

To będzie pracowity tydzień dla zawodników i ich zespołów. Chociaż 86. Rajd Monte Carlo rozpocznie się w czwartek 25 stycznia o 17:50, już od poniedziałku załogi będą zapoznawać się z trasą. Na początek na kierowców czekają nocne odcinki Thoard – Sisteron i Bayons – Bréziers. W piątek załogi skierują się na południe. Tam przyjdzie im pokonać 150 kilometrów oesowych, na które złoży się sześć odcinków specjalnych zlokalizowanych na trasach Vitrolles – Oze, RouOSieux – Eygalayes i Vaumeilh – Claret. Sobota to pięć OS-ów na trasach Agnières-en-Dévoluy - Corps, Saint-Léger-les-Mélèzes - La Bâtie-Neuve i Bayons – Bréziers. Na niedzielę przygotowano cztery odcinki specjalne. 86. Rajd Monte Carlo zakończy Power Stage, który wystartuje w La Cabanette i zakończy się w Col de Braus. Dekorację zwycięzców zaplanowano na godzinę 15:00 w Pałacu Książęcym w Monako.

Lista odcinków 86. Rajdu Monte Carlo

Czwartek (25 stycznia)

OS1 | Thoard – Sisteron: 36,69 km  

OS2 | Bayons – Bréziers: 25,49 km  

Piątek (26 stycznia)

OS3 | Vitrolles – Oze: 26,72 km       

OS4 | RouOSieux – Eygalayes: 30,54 km    

OS5 | Vaumeilh – Claret: 15,18 km 

OS6 | Vitrolles – Oze: 26,72 km        

OS7 | RouOSieux – Eygalayes: 30,54 km    

OS8 | Vaumeilh – Claret: 15,18 km 

Sobota (27 stycznia)

OS9 | Agnières-en-Dévoluy – Corps: 29,16 km      

OS10 | Saint-Léger-les-Mélèzes - La Bâtie-Neuve: 16,87 km        

OS11 | Agnières-en-Dévoluy - Corps: 29,16 km     

OS12 | Saint-Léger-les-Mélèzes - La Bâtie-Neuve: 16,87 km        

OS13 | Bayons – Bréziers: 25,49 km

Niedziela (28 stycznia)

OS14 | La Bollène-Vésubie - Peira Cava: 18,41 km

OS15 | La Cabanette - Col de Braus: 13,58 km       

OS16 | La Bollène-Vésubie - Peira Cava: 18,41 km

OS17 | La Cabanette - Col de Braus: 13,58 km

© 2018-2019 Complex Motorsport