Toyota GR Supra GT4 gotowa do ścigania

24-03-2020

Toyota GR Supra GT4 gotowa do ścigania

Nowa Toyota GR Supra GT może już brać udział w rywalizacji. Stéphane Ratel Organisation (SRO) - organizacja zarządzająca wyścigami aut GT4, homologowała auto po serii badań technicznych i testów na torze Paul Ricard w południowej Francji.

Toyota GR Supra GT4 to profesjonalnie przygotowana wyścigówka w oparciu o model GR Supra. Samochód przygotowywany przez Toyota Motorsport GmbH (TMG) przeszedł intensywny program testowy, który rozpoczął się na początku 2019 roku. W sumie auto pokonało 12 tys. km po najbardziej wymagających torach w całej Europie. Głównym kierowcą testowym był Stéphane Ortelli, który w swoim CV ma m.in. zwycięstwo w wyścigu 24h Le Mans w 1998 roku oraz bogate doświadczenia z wyścigów długodystansowych. W pracach nad autem brali też kierowcy wyścigowi o różnym poziomie umiejętności, by GR Supra GT4 była gotowa do rywalizacji w różnych warunkach.

Na początku marca SRO przeprowadziło dokładne badanie techniczne i sprawdziło osiągi auta na torze, by móc zweryfikować je pod kątem Balance of Performance, czyli przepisów, które sprawiają, że rywalizacja samochodów przygotowanych przez różnych producentów jest wyrównywana np. poprzez zmianę mocy silnika lub dodanie balastu do auta. Toyota GR Supra GT4 uzyskała homologację i tym samym, jest gotowa do wyścigów na całym świecie.

Wyścigówka przygotowana przez TMG ma być przyjazna dla zawodników na wszystkich poziomach. Samochód wykorzystuje wyjątkowe oprogramowanie Intelligent GT4 Racing System, które przy pomocy dozwolonych regulaminowo pomocy elektronicznych pozwala kierowcy skupić się tylko na ściganiu.

Samochód ma pełne wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa - klatkę, fotel, pasy. Trzylitrowy, sześciocylindrowy rzędowy silnik z pojedynczą turbiną typu Twin-Scroll ma wyjściowo 430 KM, siedmiobiegowa, sportowa automatyczna skrzynię biegów z łopatkami przy kierownicy do zmiany przełożeń, mechanizm różnicowy osi tylnej o ograniczonym poślizgu, zawieszenie sportowe, wydech również, a elementy aerodynamiczne wykonano z kompozytów włókien naturalnych - wszystko po to, by prowadzenie na torze było jak najlepsze. Niezawodność i niesamowite osiągi możliwe są także dzięki olejom i smarom dostarczanym przez firmę Ravenol.

 

© 2018-2019 Complex Motorsport