Samochody Toyoty w grach. Który tytuł wybrać?

30-03-2020

Samochody Toyoty w grach. Który tytuł wybrać?

Toyota wspiera simracing. W tym roku już po raz drugi wystartuje GR Supra GT Cup – puchar organizowany przez Toyota Gazoo Racing w grze Gran Turismo Sport. Gran Turismo Sport nie jest jednak jedynym tytułem, w którym pościgamy się samochodami japońskiej marki. Przedstawiamy inne gry i symulacje z samochodami Toyoty.

Gran Turismo Sport

Słynne Gran Turismo to jeden z najważniejszych tytułów dla wszystkich fanów simracingu i Toyoty. W najnowszej odsłonie serii zarezerwowanej dla platformy PlayStation – Gran Turismo Sport – znajdziemy wiele modeli japońskiego producenta. Od takich klasyków jak Toyota 2000GT czy AE86, przez nową GR Suprę i GT86, po koncepty GR Supra Racing Concept oraz Toyota FT-1. Do rozgrywki dodatkowo zachęca świetne odwzorowanie aut i torów.

Gran Turismo Sport oferuje model jazdy, który okazuje się dobrym kompromisem pomiędzy symulacją a grą o bardziej zręcznościowym charakterze, czym przyciąga wielu mniej i bardziej doświadczonych graczy. To właśnie ten tytuł upatrzyła sobie Toyota do organizacji międzynarodowego pucharu GR Supra GT Cup. Każdy, kto ukończył sześć lat, ma do dyspozycji konsolę z Gran Turismo Sport i zakupił w grze nową GR Suprę może wziąć udział w międzynarodowych rozgrywkach. Druga odsłona pucharu będzie składała się z siedmiu rund kwalifikacyjnych online. A na listopad zaplanowano oficjalny finał, którego uczestnicy spotkają się tym razem w realnym świecie. Start GR Supra GT Cup 2020 już 26 kwietnia.

Forza Horizon 4

Samochodami Toyoty pojeździmy również w – stworzonej na konsole Xbox i komputery z systemem Windows – Forzy Horizon 4. Znajdziemy tutaj nie tylko sportowe Suprę, AE86 Sprinter Trueno GT czy Celicę GT-Four ST185, ale też terenową Toyotę FJ Cruiser. Chociaż tytuł stworzono z myślą o graczach, którzy nie stawiają na pierwszym planie realizmu, nawet bardziej zaawansowanych użytkowników może wciągnąć na długie godziny.

Forza Horizon 4 zachęca rozbudowanym, otwartym światem z dużą liczbą wyzwań. Możemy brać udział w próbach wyścigowych na asfalcie i odcinkach szutrowych, a także wybrać się w teren. Nie zabrakło też trybu driftu. A wszystko okraszono dopracowaną grafiką.

Assetto Corsa

Tytuł autorstwa studia Kunos Simulazioni to obowiązkowa pozycja w bibliotece każdego miłośnika simracingu i fana samochodów Toyoty. Deweloperzy tytułu przygotowali wiele modeli japońskiego producenta, w tym GT86, Suprę czwartej generacji, AE86, Celicę ST 185, a nawet wyścigowy prototyp TS 040 Hybrid. Co więcej, ogromne środowisko fanów skupionych wokół symulacji dostarcza także dodatkowych modeli. Dzięki temu możemy usiąść nawet za wirtualną kierownicą najnowszej Toyoty GR Supry w wersji do driftu.

Skąd fenomen Assetto Corsa? Symulację cechuje dopracowany model jazdy oraz świetne odwzorowanie torów, osiągnięte dzięki laserowemu skanowaniu rzeczywistych obiektów. Istotną cechą jest też możliwości zaawansowanych modyfikacji wybranego przez nas auta – możemy nie tylko regulować ciśnienie w oponach, ale też geometrię zawieszenia, długość przełożeń czy nachylenie elementów odpowiadających za aerodynamikę. Tak samo jak nowe auta, do Assetto Corsa możemy również wgrywać nowe trasy, stworzone przez miłośników tytułu. Trzeba jednak pamiętać, że na tak dalekie modyfikacje pozwala jedynie wersja na komputery z systemem Windows. Na konsolach Xbox One i PlayStation 4 również zainstalujemy Assetto Corsa, ale możemy skorzystać wyłącznie z dodatków od oficjalnych deweloperów symulacji.

Factor

rFactor to kolejny tytuł o zaawansowanej fizyce, który pozwala ścigać się samochodami Toyoty. Chociaż historia symulacji rozpoczęła się już w 2005 roku, ta nadal jest uważana za jedną z najlepszych w dziejach. rFactor również umożliwia wgrywanie wielu dodatkowych modułów z trasami i samochodami. W ten sposób do wirtualnego świata bez problemu przeniesiemy Toyotę Suprę poprzedniej generacji czy model AE86. W kwestii modyfikacji auta również mamy szerokie pole do popisu.

Z racji wieku jakość grafiki i odwzorowanie aut nie są najmocniejszymi stronami rFactora. Ale w tytułach nastawionych przede wszystkim na dobre odwzorowanie wrażeń z prowadzenia samochodu nie jest to aż tak istotne. W poszukiwaniu nieco nowszej oprawy możemy skusić się na drugą, bardziej dopracowaną odsłonę serii – rFactor 2. Oba tytuły zainstalujemy na komputerach z systemem Windows.

iRacing

Świetną reputacją w świecie wirtualnych wyścigów cieszy się też iRacing. To symulacja z prawdziwego zdarzenia, oferująca bardzo dopracowany model jazdy i przyciągająca wielu kierowców, również tych znanych z realnego świata. iRacing pozwala usiąść za kierownicą auta rodem z NASCAR, wyścigów długodystansowych czy rallycrossu. Fanów Toyoty i simracingu zainteresują z pewnością modele Supra Xfinity Series i Tundra Gander Outdoors Series Truck, przeniesione wprost z amerykańskich wyścigów NASCAR.

iRacing powinno zainteresować wszystkich, którzy o simracingu myślą na poważnie i szukają możliwie najbardziej realnych wrażeń za wirtualną kierownicą. Z deweloperami tytułu współpracują takie marki i zespoły jak McLaren, Mercedes czy Ford Performance. Symulacja jest dostępna w trybie abonamentu, a zainstalujemy ją na komputerach z systemem Windows.

WRC 8

Na naszej liście nie mogło zabraknąć czegoś dla fanów rajdów i Toyoty Yaris WRC. Takim osobom polecamy WRC 8, czyli oficjalny tytuł Rajdowych Mistrzostw Świata. Gra pozwala przenieść się za kierownicę rajdowej Toyoty i innych aktualnych aut WRC, a także samochodów historycznych, takich jak np. legendarna Lancia Stratos. Ponadto do rozgrywki zachęcają długa lista dobrze odwzorowanych odcinków specjalnych, zmienne warunki pogodowe na trasach i rozbudowany tryb kariery.

W WRC 8 zagramy na najważniejszych platformach – komputerach z systemem Windows oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.

Zdjęcie: Toyota/Gran Turismo Sport

© 2018-2019 Complex Motorsport